odc. #8 | Podcast Prowadzeni

Misjonarz w Papui

ks. Łukasz Hołub

Dowiedz się jak wygląda praktyczne życie misjonarza w krajach takich jak Ekwador oraz Papua Nowa Gwinea.

Życie w Papui to nie bajka…

Papua Nowa Gwinea to drugi po Ekwadorze kraj misyjny, w którym jest obecnie ks. Łukasz Hołub. Wydawało by się, że przebywanie w Oceanii w tropikalnym kraju jest miejscem na wymarzone wakacje. Okazuje się jednak, że misjonarz musi się zmierzyc z wieloma wyzwaniami do których należą m.in.:

  • codzienne przemierzanie dżungli w której obchodzi cyklicznie 13 wiosek;
  • brak prądu i innych mediów – koniecznoś korzystania z agregatu;
  • brak budżetu na bieżące wydatki – misja jest głównie wspierania przez mieszkańców, życjących często w ubóstwie
  • wyzwania kraju 3 świata – brak cywilizowanej opieki medycznej i policji; powszechne przestępstwa (w tym morderstwa kobiet osadzanych za czary)
  • zagrożenia chorobami (np. malaria)

Mimo tych niebezpieczeństw Ks. Łukasz czuję mocno prowadzenie i opatrzność Bożą z pasją ucząc mieszkańców moralności oraz pomagając w wyzwaniach edukacyjnych i codziennych problemach.W trakcie rozmowy:

🔹Skąd pomysł, aby służyć na misjach?

🔹 Jakie trzeba spełnić warunki, aby wyjechać na misje?

🔹 Jakie wsparcie ma misjonarz w trakcie misji

🔹 Kościół w Papui Nowej Gwinei

🔹 Wielożeństwo w Papui

🔹 Wsparcie edukacyjne misjonarzy

🔹 Jak wygląda codzienność misjonarza

🔹 Wiara lokalnej społeczności papuaskiej

🔹 Kościół Katolicki w Papui

🔹 Ściganie zabijanie kobiet za "czary" i bezpieczeństwo w Papui

🔹 Dlaczego misjonarz może czuć się bezpieczniej niż turysta

🔹 Integracja z lokalną wspólnotą

🔹 Trudność i adaptacja do przebywania samotnie w "dzikim" kraju

🔹 Szkota wdzięczności i opatrzności Bożej

🔹 COVID a misje

🔹 Czy osoby świeckie mogą uczestniczyć w misjach?

🔹 Bezpieczeństwo zdrowotne na misjach

🔹 Ekspresyjne podejście lokalnych wobec księdza

🔹 Różnice misji w Ekwadorze wobec Nowej Gwinei

🔹 Jak znaleźć i wspierać ks. Łukasza


Linki:


1. Podcast Prowadzeni: https://link.chtbl.com/prowadzeni

2. Instagram k. Łukasza: https://www.instagram.com/misjonarz_w…

3. Facebook ks. Łukasza: https://www.facebook.com/misjonarzwpapui

4. Strona www: https://www.lukaszholub.pl


ks. Łukasz Hołub

misjonarz


Nazywam sie ks. Łukasz Hołub i pochodzę z miejscowości Wierzbna, niedaleko Jarosławia. W 2013 roku ukończyłem Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Od zawsze myślałem o tym, aby jakiś czas mojego życia czy pracy kapłańskiej poświęcić misjom i od wczesnych lat seminaryjnych ta myśl we mnie dojrzewała. Moje myśli kierowałem w kierunku Afryki. W 2014 roku w czasie pobytu na pierwszej parafii udało mi się na miesiąc wyjechać do Ekwadoru, a więc w całkiem innym kierunku niż Afryka, aby poznać bliżej czym jest praca misyjna. Po powrocie z tych wakacji, po wyrażeniu woli pracy misyjnej, w 2015 roku dostałem pozwolenie na przygotowanie misyjne w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i po rocznym kursie misyjnym i językowym w czerwcu 2016 roku rozpocząłem pracę misyjną w Wikariacie Apostolskim Zamora w południowym Ekwadorze.


Pierwszy rok przebywałem w parafii Tundayme, gdzie nie było do tej pory księdza na stałe. Nie było gdzie mieszkać, ani nie istniały struktury. Do tego dochodził konflikt Indian plemienia Shuar z obecną tam chińską kopalnią miedzi. Doszło do walk w wyniku, których w styczniu 2017 roku wprowadzono stan wyjątkowy i pojawiło się mnóstwo wojska. Opuściłem tą parafię i tylko tam dojeżdżałem, mieszkając u innego Polaka.

W lipcu 2017 roku Biskup mianował mnie proboszczem w parafii Valladolid w południowej części Wikariatu, niedaleko granicy z Peru. Valladolid jest położona w górach na wysokości 1600 m n.p.m. Wioski dojazdowe znajdują się na wyższych lub niższych wysokościach. W nocy temperatura spada do 15 stopni a w dzień, kiedy nie ma słońca, jest ponad 20. Dopiero jak zza chmur wyjrzy słońce, temperatura sięga do 30 stopni.


W marcu 2020 roku wybuchła pandemia Covid19 z powodu której w Ekwadorze na pół roku wszystko zostało zamknięte, łącznie z kościołami. Podczas zamknięcia, modlitwy w samotności oraz rozmów z innymi misjonarzami, widząc potrzeby misyjne w innych krajach mniej rozwiniętych, postanowiłem poprosić o pozwolenie na zmianę kraju misyjnego. W maju 2020 roku otrzymałem od. ks. abpa Adama Szala pozwolenie na wyjazd do Papui Nowej Gwinei. W sierpniu tegoż roku wróciłem do Polski, przygotowałem i wysłałem drogą kurierską niezbędne dokumenty potrzebne do otrzymania wizy. Przez czas oczekiwania pełniłem w Polsce funkcję wikariusza. W lutym 2021 roku otrzymałem wizę do pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei. Moim przeznaczeniem misyjnym jest diecezja Goroka w górskiej części Papui Nowej Gwinei.